Open space

Rysunek przedstawia miejsce pracy na open space, przy stanowiskach komputerowych siedzą trzy osoby, w tle zarys czwartej.Jak jest zorganizowany open space?

 

W dużych firmach często pracuje się na tzw. open space’ach, czyli otwartych przestrzeniach, na których rozmieszczone są biurka poprzedzielane ściankami. Pracownicy widzą siebie nawzajem i słyszą. W takiej przestrzeni dość często dostępne są też salki konferencyjne, gdzie można organizować spotkania zespołów, zdarzają się też malutkie pokoiki, wyciszone, aby móc wykonać prywatny lub poufny telefon albo spotkanie.

Sposób rozmieszczenia biurek wynika z przepisów BHP, potrzeb pracownika, stylu danego biura. Zdarzają się miejsca wspólnej pracy, np. duże stoły konferencyjne w otwartej przestrzeni, gdzie każdy może usiąść ze swoim laptopem i kawą lub kilka miejsc ze specjalnymi podwyższonymi biurkami, aby popracować na stojąco.

Z założenia każdy pracownik ma standardowe – podobne miejsce pracy: biurko, odpowiednie regulowane krzesło, komputer i monitor. Jeśli chce, może domówić podnóżek, dodatkowe oparcie na krzesło pod kręgosłup lędźwiowy – o tym, jakie dodatki są dostępne w firmie decyduje pracodawca.

W wielu nowoczesnych biurach dostępne są także tzw. chill out roomy – przestrzenie, gdzie można siąść na pufie lub piłce, zagrać w piłkarzyki czy porzucać lotkami.

Na każdym open space powinien być wyznaczony pracownik odpowiedzialny za ewakuację budynku oraz osoba do udzielenia pierwszej pomocy.

Popularne metody pracy/ komunikacji na open space’ach

Calle

Popularne są tzw. calle (czyt. kole, z ang., czyli telekonferencje), na które mogą się „wdzwonić” osoby pracujące w tej samej firmie, ale w danym momencie przebywające w różnych lokalizacjach (na innym piętrze, w domu, w biurze firmy w innym mieście). Na telekonferencję może się też wdzwonić osoba spoza firmy. Ta metoda komunikacji jest bardzo powszechna i umożliwia szybkie przedyskutowanie tematów przez więcej niż dwie osoby, które są daleko.

Town Hall’e/ Open meetings

Zdarza się, że przełożony (Team Leader lub Manager) danego zespołu organizuje w określonej częstotliwości spotkanie dla swoich pracowników, podczas którego przekazuje najważniejsze ogłoszenia właśnie na open spasie, bez konieczności spotkania w salce.